reklama
kategoria: Ekologia
4 grudzień 2024

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry nie powstanie bez zgody lokalnych samorządów

zdjęcie: Park Narodowy Doliny Dolnej Odry nie powstanie bez zgody lokalnych samorządów / v39194669
v39194669
Rozpoczęły się konsultacje z samorządami dotyczące utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry – poinformował w środę na konferencji prasowej w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała. Dodał, że bez zgody lokalnych samorządów park nie powstanie.
REKLAMA

"Park narodowy jest dobrem, szansą i czymś, przy czym wszyscy powinniśmy stać razem i poczuć, że to nasz wspólny projekt. Ten park nie powstanie bez zgody lokalnych samorządów" - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała.

Podkreślił, że współpraca dotycząca tego projektu układa się dobrze. Zapewnił, że projektowany park narodowy nie będzie miał żadnego wpływu na Odrę.

"Wprowadzamy specjalną definicję wędkarstwa i rybołówstwa kulturowego, właśnie odpowiadając na głosy tych osób, które są zaangażowane w ten ważny element lokalnej gospodarki i tożsamości w tym rejonie. Umożliwi to i rybakom i wędkarzom działanie mimo istnienia parku. Tu jest totalna symbioza" - podkreślił.

"Ten park będzie miał też w planach ochronę czynną, która oznacza np. możliwość współpracy z lokalnymi rolnikami. Będzie można tam uruchomić chociażby naturalny wypas, który jest też istotnym elementem i pod kątem ochrony przyrody, ale też współdziałania z lokalną społecznością" – dodał.

Wiceszef MKiŚ podkreślił, że park narodowy jest szansą na rozwój i stworzenie cennego przyrodniczo miejsca. Przypomniał też, że rząd wprowadził dla samorządów subwencję ekologiczną.

"Subwencja ekologiczna, czyli premia dla samorządów za to, że mają na swoim terenie różne formy ochrony przyrody. W pakiecie tej subwencji ekologicznej na przyszły rok mamy dodatkowo wynegocjowane, dzięki wsparciu Ministerstwa Finansów, 40 mln zł" – przekazał Dorożała.

W listopadzie br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że projekt ustawy dotyczący utworzenia Parku Narodowego Doliny Dolnej Odry jest już gotowy, nie trafi jednak do parlamentu bez zgody samorządowców.

"Będziemy odbywać spotkania przede wszystkim z radnymi wszystkich gmin, na których może być utworzony Park Narodowy. Te spotkania będą odbywały się w przeciągu trzech dni, z każdą radą osobno" – przekazał w środę wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski.

Zgodnie z przepisami park narodowy w Polsce tworzony jest w drodze ustawy, a rozporządzeniem Rada Ministrów określa jego granice. Utworzenie lub zmiana granic parku wymaga zgody właściwych organów samorządu terytorialnego.

"Natura też ma swoje niekorzystne działania. Kanały, które stanowią jedno z największych bogactw tego Międzyodrza coraz bardziej porastają, a ten teren stepowieje. Jeżeli nie wprowadzimy tam czynnych form ochrony przyrody, to te kanały stracą swój walor" – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Park Narodowy Doliny Dolnej Odry jest planowany na terenie 4 gmin: Szczecin, Gryfino, Kołbaskowo i Widuchowa.

"Tutaj może powstać pierwszy park narodowy od blisko ćwierćwiecza. Cała Polska będzie chciała zobaczyć gdzie ten park jest i tutaj przyjechać. To jest coś, co zdarza się raz na jakiś czas i może zdarzyć się właśnie nad Dolną Odrą" – podsumował wiceszef MKiŚ.

W Polsce funkcjonują obecnie 23 parki narodowe, które zajmują ok. 1 proc. powierzchni kraju. Pierwszym parkiem, który został utworzony w naszym kraju był Pieniński Park Narodowy. Najmłodszym jest Park Narodowy "Ujście Warty", który powstał w 2001 roku. Największym parkiem jest natomiast Biebrzański Park Narodowy. (PAP)

misz/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Siemiatycze
-0.7°C
wschód słońca: 07:27
zachód słońca: 15:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siemiatyczach

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Hala MOSIR, Siemiatycze,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-05 16:00
miejsce
Hala Widowiskowo-Sportowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-14 19:00
miejsce
Amfiteatr, Siemiatycze, ul....
wstęp biletowany