reklama
kategoria: Kraj
28 lipiec 2024

Nowa roślinność na Śnieżce – efekt zmian klimatycznych

zdjęcie: Nowa roślinność na Śnieżce – efekt zmian klimatycznych / fot. PAP
fot. PAP
W efekcie wzrostu średniorocznej temperatury na Śnieżce pojawiła się nowa roślinność, która wcześniej tam nie występowała. "W lutym tego roku średnia temperatura miesięczna była o 6-7 stopni wyższa niż średnia miesięczna wieloletnia" – powiedział PAP kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.
REKLAMA

Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne na Śnieżce to jedna z dwóch takich placówek w Polsce. Druga jest w Tatrach na Kasprowym Wierchu. Pomiary meteorologiczne na najwyższym szczycie Karkonoszy prowadzone są nieprzerwanie od niemal 145 lat.

Zachodzące zmiany klimatyczne widać na Śnieżce po stopniowym ciągłym wzroście średniej temperatury.

„Ten wzrost obserwujemy cały czas, ale w ostatnich dziesięcioleciach, od 1990 r., jego przyśpieszenie jest dość znaczące. Od początku lat 90. XX w. nie mieliśmy okresu, w którym średnia temperatura roczna byłaby poniżej zera, poza jednym rokiem” – powiedział PAP kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski. Dodał, że w lutym tego roku średnia temperatura miesięczna była o 6-7 stopni wyższa niż średnia miesięczna wieloletnia.

Meteorolog podkreślił, że jeśli spojrzy się na pomiary prowadzone na Śnieżce od końca XIX w., to widać, że średnioroczna temperatura wzrosła w tym okresie o dwa stopnie Celsjusza. „To znaczący wzrost” – powiedział.

Zmiany klimatyczne, których najbardziej namacalnym efektem są wzrosty temperatury, widoczne są w roślinności porastającej najwyższy szczyt Karkonoszy.

„Pojawiły się tu pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały tu jedynie niskopienne trawy. Teraz są świerki, inwazyjna kosodrzewina i niskopienne formy liściaste – i jest tego coraz więcej” – mówił Krzaczkowski, podkreślając, że pojawienie się nowej roślinności związane jest z dłuższym okresem wegetacyjnym na szczycie Śnieżki.

Wzrosty temperatury spowodowały, że wysokość pokrywy śnieżnej na najwyższym szczycie Karkonoszy jest niższa, a śnieg zalega tam krócej. Co ciekawe, najwyższa pokrywa śnieżna w Karkonoszach notowana jest w marcu.

„Coraz częściej w środku zimy mamy okresy odwilży, które wcześniej nie występowały. W sezonie zimowym obserwowaliśmy kilka odwilży, które przechodził przez Śnieżkę, a dziś jest kilka, ale w ciągu miesiąca” – mówił meteorolog.

Dodał, że Śnieżka staje się coraz bardziej lodową górą. „Mamy opad śniegu, a za chwilę odwilż i opad deszczu, który zamienia się w lód. Wówczas wejście na szczyt jest bardzo trudne, nawet dla turystów, którzy zaopatrzą się w raczki” – mówił Krzaczkowski. (PAP)

Autor: Piotr Doczekalski

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Siemiatycze
2.4°C
wschód słońca: 06:47
zachód słońca: 15:38
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siemiatyczach

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Hala MOSIR, Siemiatycze,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-14 19:00
miejsce
Amfiteatr, Siemiatycze, ul....
wstęp biletowany