reklama
kategoria: Kraj
8 kwiecień 2025

Osoba posiadająca prawa wyborcze może wyrazić poparcie dla każdej z 17 kandydatur

zdjęcie: Osoba posiadająca prawa wyborcze może wyrazić poparcie dla każdej z 17 kandydatur / fot. PAP
fot. PAP
Państwowa Komisja Wyborcza weryfikuje podpisy poparcia kandydatów w wyborach prezydenckich. Niezależnie od tego, czy kandydat przynosi milion, półtora miliona czy jeszcze więcej, nas interesuje te 100 tysięcy ważnych podpisów - powiedział PAP Marcin Chmielnicki, rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej. 4 kwietnia upłynął wynikający z kalendarza wyborczego termin, do którego należało przedłożyć PKW co najmniej 100 tysięcy podpisów poparcia kandydata.
REKLAMA

"Pierwszym etapem jest przejrzenie wykazów podpisów. Zazwyczaj przez ręce pracowników przechodzi mniej więcej 120 tysięcy podpisów. Średnio od 10 do 20 proc. podpisów poparcia jest nieprawidłowo złożonych" – powiedział Chmielnicki.

Jakie są kolejne kroki? "Sprawdzamy imię i nazwisko, czy jest zgodne z numerem PESEL. Bardzo dużo nieprawidłowych podpisów to takie, w których adres zamieszkania podany w wykazie podpisu jest niezgodny z tym, który znajduje się w Centralnym Rejestrze Wyborców - wówczas taki podpis nie może zostać uznany. Weryfikowana jest również data poparcia kandydata, która oczywiście musi być zgodna z ramami wyznaczonymi przez kalendarz wyborczy" – dodał rzecznik PKW.

Jak wskazał, osoba posiadająca prawa wyborcze, może wyrazić poparcie dla każdej z kandydatur, natomiast nie może wyrażać wielokrotnego poparcia dla jednego kandydata. "Gdy ktoś podpisuje się pod nazwiskiem konkretnego kandydata kilkukrotnie, nasz system wykazuje wprost, że to poparcie jest wyrażone wielokrotnie pod nazwiskiem jednego kandydata" – powiedział Chmielnicki.

W trakcie weryfikacji pracownicy biura sprawdzają również, czy dana osoba posiada prawa wyborcze. „Brak praw wyborczych może być tożsamy z tym, że ktoś już zmarł, czyli od momentu złożenia podpisu poparcia do momentu weryfikacji ta osoba zmarła” - wskazał.

Chmielnicki zaznaczył, że „jeżeli wyrażamy poparcie to nie możemy wpisać jakiegokolwiek adresu, tylko ten, pod którym jesteśmy zameldowani. Kiedy dokonujemy meldunku w danym miejscu, wówczas gmina całą procedurę ujęcia w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania dokonuje za nas. Jeżeli w różnych miejscach składamy pod tą samą kandydaturą to nasze poparcie i tak ma ważność jeden”.

Ważną informacją jest fakt, że niezależnie od tego, czy kandydat przyniósł dużo więcej podpisów, to one podlegają ochronie i archiwizacji przez Krajowe Biuro Wyborcze. „Przez 10 lat wszystkie te dokumenty, niezależnie czy ważne czy nieważne, są przechowywane w Krajowym Biurze Wyborczym. Po 10 latach – zgodnie z rozporządzeniem ministra kultury i dziedzictwa narodowego – są brakowane" – podkreślił Chmielnicki.

W piątek o godzinie 16 minął czas na zgłaszanie do Państwowej Komisji Wyborczej kandydatów przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi. Według piątkowych danych ze strony PKW, zgłosiło się 17 kandydatów.

Kandydaci musieli dostarczyć do PKW minimum 100 tys. podpisów z poparciem dla swojej kandydatury. 10 zgłoszeń zostało już przyjętych przez PKW.(PAP)

Materiał wideo dostępny na: https://wideo.pap.pl/pap-media,101/rzecznik-pkw-o-procesie-sprawdzania-podpisow-na-listach-kandydatow,80974 oraz w wersji surowej (do edycji): https://wideo.pap.pl/pap-media,101/rzecznik-pkw-o-procesie-sprawdzania-podpisow-na-listach-kandydatow,80975

ap/ jos/ lm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Siemiatycze
8.8°C
wschód słońca: 05:35
zachód słońca: 19:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siemiatyczach

kiedy
2025-05-06 18:30
miejsce
Hala MOSIR, Siemiatycze,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-26 19:00
miejsce
Hala MOSIR, Siemiatycze,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-14 19:00
miejsce
Amfiteatr, Siemiatycze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-08-23 19:00
miejsce
Amfiteatr, Siemiatycze, ul....
wstęp biletowany