reklama
kategoria: Kraj
10 marzec 2024

We wsi Tryczówka upamiętniono cichociemnego, pułkownika Jana Kamieńskiego

zdjęcie: We wsi Tryczówka upamiętniono cichociemnego, pułkownika Jana Kamieńskiego / fot. PAP
fot. PAP
Przy kościele w Tryczówce k. Białegostoku odsłonięto w niedzielę po południu tablicę upamiętniającą pułkownika Jana Kamieńskiego - cichociemnego, żołnierza AK, uczestnika Powstania Warszawskiego. Na cmentarzu parafialnym jest jego grób. Rodzina odebrała awans Kamieńskiego na wyższy stopień wojskowy.
REKLAMA

Inicjatorem uroczystości była katolicka parafia w Tryczówce oraz białostocki oddział IPN, który sfinansował też wykonanie tablicy. Odsłonięto ją w lapidarium znajdującym się przy kościele.

Przed uroczystością odprawiona została okolicznościowa msza św., której przewodniczył metropolita białostocki abp Józef Guzdek. Wcześniej wieńce i kwiaty były składane na grobie Jana Kamieńskiego; w asyście honorowej żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, jego rodzina odebrała awans Kamieńskiego na stopień pułkownika.

Jan Kamieński (pseud. Cozas, Frant, Chyży, Konar, Litwin i Klimaszewski) urodził się w 1906 roku we wsi Klewinowo, leżącej kilka kilometrów od Tryczówki. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku i walkach we Francji w 1940 roku. Potem był jednym z 316 tzw. cichociemnych, czyli żołnierzy AK specjalnie wyszkolonych w Wielkiej Brytanii do zadań specjalnych (takich jak dywersja, wywiad czy działania partyzanckie), przerzuconym do Polski drogą powietrzną. Walczył w Powstaniu Warszawskim, potem działał w antykomunistycznym podziemiu niepodległościowym.

Po opuszczeniu Polski w sierpniu 1945 roku dotarł do 2. Korpusu Polskiego we Włoszech, stamtąd trafił do Londynu i na początku 1946 roku znowu wrócił do Polski. Zagrożony aresztowaniem, ponownie wyjechał z kraju. Zmarł w 1987 r. w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą został pochowany na cmentarzu w Tryczówce.

W uroczystości wzięli udział bliscy pułkownika Kamieńskiego, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej, wojsko, harcerze oraz parafianie z Tryczówki i okolic. "Potrzebni są tacy niezłomni, jak płk Jan Kamieński. Potrzebni są tacy, którzy pozostali wierni do końca Rzeczypospolitej i wartościom wyniesionym z domu, także wartościom religijnym" - mówił na zakończenie mszy św. abp Guzdek.

"O bohaterach często myślimy w kategoriach wielkich nazwisk, znanych z powszechnej historii, zapominając przy tym, że tworzyli ją również ci, którzy nie znaleźli się na pierwszych stronach kart polskich dziejów" - napisał w liście do uczestników marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dziękował inicjatorom powstania tablicy i organizatorom uroczystości; mówił, że tablica podkreśla zasługi pułkownika Kamieńskiego i jego związek z regionem.

Dyrektor oddziału IPN w Białymstoku Marek Jedynak zaznaczył, że odsłonięta tablica upamiętnia jednego z 316 bohaterów Armii Krajowej. "Tej części sił zbrojnych, która w konspiracji walczyła przeciwko dwóm wrogom, byśmy my dziś mogli mówić po polsku w wolnym kraju" - podkreślał.

Zwracał uwagę na duże społeczne, lokalne zaangażowanie w upamiętnienie pułkownika Jana Kamieńskiego w Tryczówce. Za to zaangażowanie dziękował też przedstawiciel rodziny Kamieńskich.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Siemiatycze
2.2°C
wschód słońca: 07:08
zachód słońca: 15:23
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siemiatyczach

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Hala MOSIR, Siemiatycze,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-14 19:00
miejsce
Amfiteatr, Siemiatycze, ul....
wstęp biletowany