18 wrzesień 2023

Siemiatycze: perła województwa podlaskiego

zdjęcie: Siemiatycze: perła województwa podlaskiego / fot. rpogrebniak/(CC BY 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
fot. rpogrebniak/(CC BY 3.0)/https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/
Przyjedź do Siemiatycz i zanurz się w piękno wschodniej Polski. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem historii, przyrody czy kultury, znajdziesz tu coś dla siebie. Siemiatycze czekają na ciebie!
REKLAMA

Tego szukamy w Siemiatyczach

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Siemiatycze praca, Siemiatycze pogoda, spotted Siemiatycze, SP1 Siemiatycze, gmina Siemiatycze.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Siemiatyczach, tutaj możesz przeczytać kilka słów o ich historii.

Historia Siemiatycz, jako miasta, sięga XVI wieku, i jest ściśle związana z rodami magnackimi, którzy byli właścicielami majątku siemiatyckiego. Prawa miejskie zostały nadane Siemiatyczom przez króla Zygmunta Augusta w 1542 r., co pozwoliło miastu na organizację jarmarków i targów handlowych w czwartki. Ta tradycja, trwająca prawie 500 lat, przetrwała do dzisiejszego dnia.

Aby zwiększyć dochody ziemskie, właściciele Siemiatycz zaczęli osiedlać Żydów w mieście, co doprowadziło do utworzenia samorządowej gminy wyznaniowej. Ta gmina z czasem stała się jedną z największych gmin żydowskich na Podlasiu. W okresie tym powstały również ważne budowle, takie jak zespół klasztorny Księży Misjonarzy, ratusz, szpital, szkoła położnicza, bożnica żydowska, świątynia ewangelicka, drukarnia oraz pałac, który przechowywał liczne zbiory przyrodnicze, geologiczne i historyczne.

W dniach 6-7 lutego 1863 r. w Siemiatyczach miała miejsce jedna z najważniejszych bitew Powstania Styczniowego. Powstańcze oddziały zajęły miasto, wypierając Rosjan, ale niestety poniosły klęskę w walce z wojskiem rosyjskim drugiego dnia walk. Bitwa spowodowała znaczne zniszczenia w mieście, w tym zniszczenie pałacu Jabłonowskich, który nigdy potem nie został odbudowany.

Ożywienie gospodarcze Siemiatycz nastąpiło w końcu XIX wieku, głównie za sprawą rozwoju przemysłu włókienniczego. W mieście działały cegielnie, kaflarnie, browary, gorzelnie, wytwórnia tytoniu, młyny, zakłady produkujące naczynia miedziane i mosiężne, zakład skórzany, kuźnie, a większość rzemiosł i handlu była w rękach ludności żydowskiej, która stanowiła ponad 75% populacji.

I i II wojna światowa przyniosły miastu zniszczenia, a 25% zabudowy uległo zniszczeniu. Ratusz, który został zniszczony, nigdy nie został odbudowany. Wojny spowodowały także ogromne straty wśród ludności, szczególnie wśród społeczności żydowskiej, która niemal całkowicie została zniszczona. Po zakończeniu II wojny światowej i powrocie części mieszkańców, populację Siemiatycz szacowano na około 4000 osób.

Obecnie Siemiatycze mają blisko 15 tysięcy mieszkańców i są miejscem działalności zakładów produkujących meble, kafle, przetwory owocowo-warzywne oraz mleczarnię specjalizującą się w produkcji serów.

Po resztę informacji sięgaj do Twojego Miasta:
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Siemiatycze
12.2°C
wschód słońca: 04:24
zachód słońca: 20:25
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siemiatyczach

kiedy
2024-06-14 20:00
miejsce
Amfiteatr, Siemiatycze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-08-31 16:00
miejsce
Amfiteatr, Siemiatycze, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-10-18 19:00
miejsce
Siemiatycki Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany