reklama
kategoria: Świat
10 wrzesień 2024

45 tys. pierwszoklasistów ze Strefy Gazy nie może rozpocząć nowego roku szkolnego

fot. nadesłane
Brak dostępu do edukacji wpływa na zdrowie psychiczne, bezpieczeństwo i rozwój dzieci oraz zagraża ich perspektywom na przyszłość. Podczas gdy w kilku krajach na Bliskim Wschodzie najmłodsi przygotowują się do swojego pierwszego dnia w szkole, w Strefie Gazy co najmniej 45 tys. sześciolatków nie ma takiej możliwości. Zdecydowana większość z nich została wysiedlona ze swoich domów i zamiast myśleć o nauce musi codziennie walczyć o przetrwanie.
REKLAMA
9 września w całej Palestynie miał się rozpocząć nowy rok szkolny. Tak się jednak nie stało w Strefie Gazy, gdzie nieustające walki nadal dramatycznie odbijają się na uczniach, nauczycielach i szkołach. Pierwszoklasiści dołączyli do 625 tys. dzieci, którym już odmówiono możliwości nauki przez cały rok szkolny. Konflikt wciąż trwa, istnieje więc poważne ryzyko, że drugi rok spędzą bez edukacji.

Dzieci w Strefie Gazy straciły swoje domy, członków rodziny, przyjaciół, bezpieczeństwo i rutynę. Straciły również schronienie i stymulację, jaką zapewnia szkoła. Ich przyszłość i perspektywy zostały zakłócone przez ten straszny konflikt – powiedziała Adele Khodr, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. – Musimy znaleźć sposób na wznowienie nauki i odbudowę szkół, aby utrzymać prawo do edukacji następnych pokoleń w Palestynie. Dzieci potrzebują stabilności, aby poradzić sobie z traumą, której doświadczyły. Muszą mieć możliwość rozwoju i osiągnięcia pełnego potencjału – dodała.

Od października 2023 r. wszystkie szkoły w Strefie Gazy są zamknięte. Wśród uczniów, którzy nie mogli się uczyć, jest 39 tys., którzy opuścili ostatni rok nauki i nie mogli przystąpić do egzaminów końcowych (Tawjihi). To pierwszy raz od dziesięcioleci, kiedy klasa maturalna w Strefie znalazła się w takiej sytuacji.

Zakłócenie edukacji dla starszych dzieci oznacza niepewność i niepokój. Bez nauki są narażone na zwiększone ryzyko wykorzystywania, zmuszania do pracy, wczesnych małżeństw i innych form nadużyć, a co najważniejsze, grozi im trwałe porzucenie nauki. W przypadku młodszych brak edukacji zagraża rozwojowi poznawczemu, społecznemu i emocjonalnemu. Rodzice zgłaszają znaczący wpływ na zdrowie psychiczne i psychospołeczne dzieci, w tym poczucie zwiększonej frustracji i izolacji.

Dzieci na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, również doświadczają problemów z nauką. Nasilająca się przemoc i ograniczenia w przemieszczaniu się od października 2023 r. stworzyły nowe przeszkody dla 782 tys. tamtejszych uczniów. Dane z Ministerstwa Edukacji i Klastra Edukacyjnego sugerują, że w tym czasie każdego dnia od 8 do 20 proc. szkół na Zachodnim Brzegu było zamkniętych. Nawet jeśli tak się nie działo, strach przed przemocą, ograniczenia w przemieszczaniu się i obawy o zdrowie psychiczne skłaniały wielu uczniów do opuszczenia zajęć, co doprowadziło do większych strat w nauce.

Zarówno w Strefie Gazy, jak i na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, ataki na szkoły i edukację nasiliły się w ostatnich tygodniach. W Strefie Gazy co najmniej 84 proc. szkół wymaga pełnej odbudowy lub znacznego remontu przed wznowieniem nauki. Według palestyńskiego Ministerstwa Edukacji, na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, doszło do 69 ataków na szkoły i 2 354 incydentów mających wpływ na szkoły, uczniów i nauczycieli w szkołach lub w ich pobliżu.

Pomimo tych przytłaczających i krytycznych potrzeb, edukacja nadal jest jednym z najmniej finansowanych sektorów w apelach humanitarnych. W Palestynie program edukacyjny UNICEF boryka się z 88-proc. luką w finansowaniu.

Aby zareagować na tę sytuację, UNICEF i jego partnerzy utworzyli 39 tymczasowych przestrzeni edukacyjnych w Strefie Gazy, w których uczy się ponad 12 tys. uczniów. Ponadto dzieciom, młodzieży, opiekunom i nauczycielom przebywającym w schroniskach oferowane są zajęcia rekreacyjne, awaryjne zestawy edukacyjne oraz pomoc w zakresie zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Siemiatycze
4.6°C
wschód słońca: 07:05
zachód słońca: 15:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Siemiatyczach

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Hala MOSIR, Siemiatycze,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-06-14 19:00
miejsce
Amfiteatr, Siemiatycze, ul....
wstęp biletowany